1 sierpnia 2013

T - Trawimy własną płytkę

Znaleźliście fajny schemat lub już gotową mozaikę ścieżek. Zaprojektowaliście super urządzenie lub chcecie skorzystać z udostępnionego już projektu i złożyć wzmacniacz, efekt gitarowy lub po prostu jakiś elektroniczny gadżet.
Do tego potrzebna jest płytka. A jak płytki nie ma, to należy ją stworzyć! I dzisiaj właśnie o tym. O trawieniu (nie żołądkowym, choć proszek na trawienie się przyda), o prasowaniu i wszystkim co niezbędne by własnoręcznie przygotować płytkę.

trawienie płytki | domowe sposoby na wytrawienie płytki

Niezbędnik

Do wytrawienia płytki potrzebne nam będą:
- laminat
- aceton
- papier kredowy - nadadzą się np. katalogi reklamowe drukowane na grubszym, takim śliskim papierze, kartki z kalendarzy ściennych itp.
- dostęp do drukarki laserowej (drukarka atramentowa nie nadaje się!!!)
- nadsiarczan sodowy (środek trawiący) - czyli wytrawiacz B327
- żelazko lub tzw. laminarka

Trawimy - krok po kroku

1. Odtłuścić, najlepiej acetonem, powierzchnię miedzi na laminacie.

laminat dobrze najpierw umyć szorstką stroną gąbeczki do naczyń, tak, by powierzchnia była lekko porysowana - lepiej trzyma się wtedy toner



2. Wydrukować na papierze kredowym mozaikę ścieżek - należy przy tym uważać na skalowanie płytki i wyciąganie papieru z drukarki, żeby nie dotknąć palcami wydruku.


3. Przykładamy wydruk do laminatu - strona nadrukowana na czystą miedź.

4. Nanosimy toner z kartki na laminat metodą termotransferu. Można użyć laminarki i przepuścić kilkakrotnie (8-10 razy) laminat z papierem przez laminarkę lub prasując żelazkiem papier po laminacie.


5. Pozbywamy się papieru. Najlepiej odmoczyć płytkę w ciepłej wodzie z proszkiem lub mydłem. Usunąć odmoczony papier, uważając aby nie usunąć ścieżek. Powinien pozostać nam sam toner przyklejony do miedzi. Płytkę pozostawiamy do wyschnięcia.

6. Rozrabiamy wytrawiacz zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zanużamy laminat w wytrawiaczu i czekamy aż zniknie cała miedź poza tą pod tonerem. Aby usprawnić wytrawianie, wskazane jest poruszanie wytrawiaczem. Chodzi o to, aby ciecz była w ciągłym ruchu, co przyspieszy trawienie i zmniejszy ryzyko podtrawienia ścieżek. Nie przejmujcie się, jeśli wytrawiacz zrobi się niebieski - taki urok :D


7. Gdy płytka będzie już gotowa należy opłukać ją pod bieżącą wodą, po czym zmyć toner ze ścieżek acetonem.


UWAGA! Obsługę wytrawiacza najlepiej wykonywać w ubraniu ochronnym (fartuch, stare ciuchy), gdyż w przypadku zachlapania odzieży oraz jej późniejszym wypraniu, ulegnie ono zniszczeniu. 
Innymi słowy - będą plamy i odbarwienia! U mnie już ze dwie koszulki mają "łatki".

Teraz pozostaje nam tylko nawiercić otwory pod elementy i możemy brać się za montaż.
Powodzenia!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz