Dzisiaj pokażemy wam, jak efektownie oświetlić półki zamontowane w meblach, szafach, zabudowach.
Klipsy LED
Popularnym rozwiązaniem, które stosują firmy produkujące meble, są klipsy LED.
Cechuje je łatwy montaż, stosuje się je głównie w dwóch kolorach: białym ciepłym i białym zimnym (choć bez problemu znajdziemy je w wersji RGB, np. tutaj), niewielkie wymiary. Mogą być metalowe lub z przezroczystego plastiku.
Efekt? Nie oświetlą całej półki. Zaznaczą jednak jej obecność i rozświetlą nieco zawartość szafki.
Klipsy ze zdjęć 6 i 7 mogą oświetlić tylko tylną ściankę mebla lub jednocześnie półkę i "plecy" witryny.
Profile
Innym rozwiązaniem są profile aluminiowe docinane pod długość szklanej półki.
Występują w kilku wersjach.
Profile na półki o grubości do 8mm (zdj.10) i 6mm (zdj. 11). Te dwa profile podświetlą półki na całej długości równym światłem. Można je też stosować do podświetleń reklam wykonanych w pleksi lub szkle metodą piaskowania czy grawerowania.
Profil ze zdj.12 służy do podświetlania zarówno półki szklanej jak i tylnej ścianki mebla.
Ich koszt jest wyższy niż klipsów, ponieważ docinamy je pod wymiar. Mogą sięgać od ścianki do ścianki mebla lub mieć krótszy wymiar dopasowany do waszych potrzeb.
Mamy tu jednak nieograniczone możliwości jeśli chodzi o kolor czy moc LEDów.
Dobieramy taśmę LED
- Nie stosujmy taśm w silikonie, oznaczonych IP65. Silikon pochłania nam nieco światło, zmienia lekko barwę a pod wpływem ciepła po jakimś czasie zaczyna odchodzić i nieestetycznie wygląda.
- Do płytkich półek wystarczy taśma 3528 300LED/5m, do półek o głębokości 50cm lub kiedy chcemy otrzymać spektakularny efekt linii na mlecznym szkle (jak na zdjęciu poniżej) zastosujmy taśmę 5050 150LED/5m lub nawet 5050 300LED/5m.
- Przy podświetleniu półek należy pamiętać o wypiaskowaniu (zmatowieniu) przedniej krawędzi szyby. Dzięki temu uzyskamy jednolitą świecącą linię a nie rząd punkcików. Możemy również wypiaskować całą szybę - przykład garderoby z butami, wtedy należy odnieść się do pkt.3 - im głębsza półka, tym mocniejsza taśma LED.
Na koniec jeszcze trzy inspiracje.
Ładnie to wygląda wszystko, sam zamierzam takie zrobić w kredensie z porcelaną :D
OdpowiedzUsuńZapraszam na bloga poświęconego informatyce -----> http://sekrety-it.blogspot.com/
bardzo fajnie te ledy wyglądają,ja zamierzam lustro w łazience tak podświetlić
OdpowiedzUsuńDoskonałe, lece jutro chyba do hurtowni elektrycznej :P
OdpowiedzUsuńnaprawde interesujące rozwiązanie, chyba dobre zwłaszcza do łazienki
OdpowiedzUsuńsuper się prezentują te ledy!
OdpowiedzUsuńAle super sprawa! Zainspirowałem się do działania. Też podświetlę sobie półeczki. Już zamówiłem taśmy led - na promocji w agito!
OdpowiedzUsuńWyglada to naprawdę fajnie, zwłaszcza przy zgaszonym świetle lub ewentualnie niewielkiej lampce.
OdpowiedzUsuńEfekt bardzo fajny!
OdpowiedzUsuńO, a to ciekawy pomysł. Przyda mi się coś takiego w kuchni, bo lampa sufitowa jest za mną i powstaje cień.
OdpowiedzUsuńSuper to wygląda, bardzo ciekawy efekt! Na pewno to kiedyś wykorzystam :)
OdpowiedzUsuńŚwietnie się to prezentuje. Szczególnie w przypadku barku. A jak to się ma do ścierania kurzy? Pewnie na bieżąco trzeba?
OdpowiedzUsuńChyba sam sobie zrobię takie oświetlenie. Bardzo fajnie się to prezentuje! Dziękuję za pomysł, świetny wpis i czekam na kolejne. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńLedy doskonale sprawdzają się także w łazience.
OdpowiedzUsuńTaśmy i klipsy led świetnie prezentują się nie tylko w pomieszczeniach. Idealne są w kuchni, łazience, do oświetlenia schodów czy nawet doniczek w ogrodzie. W przy tym są łatwe w montażu - super sprawa.
UsuńPodobnie miałem zrobione oświetlenie w pokoju, za szafą, bardzo fajny efekt daje, jak mam ustawioną zmianę koloru + mieszanie co odstęp czasu.
OdpowiedzUsuńNa jakieś sektory godne podśwetlenia warto zastanowić się czy warto.
OdpowiedzUsuńwyglądają bardzo efektownie, na pewno podczas remontu sobie taką zafunduję w salonie!
OdpowiedzUsuńLedy to zdecydowanie mój ulubiony rodzaj oświetlenia.
OdpowiedzUsuńNa początku nie mogłem się przyzwyczaić do ledowego oświetlenia, teraz uważam, że jest o niebo lepsze. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńMiałem dokładnie to samo - szczególnie, że pod namową sprzedawcy wziąłem do kuchni zimne ledy 6000K. Początkowo, trochę sterylnie i strasznie, ale teraz wręcz nie mogę znieść "ciepłych" kuchni. Jedzenie wygląda zupełnie inaczej i moim zdaniem lepiej pod zimnym światłem. Dziękuję sprzedawcy z girmarket.pl za przekonywanie do tej decyzji!
OdpowiedzUsuńwww.Gitmarket.pl
UsuńMega artykuł!
OdpowiedzUsuńświetnie napisane :D A sama mama półki szklane z LEDami i jestem mega zadowolona. Polecam każdemu :)
OdpowiedzUsuńŚwietnie się to prezentuje. Szczególnie w przypadku barku. A jak to się ma do ścierania kurzy? Pewnie na bieżąco trzeba?
OdpowiedzUsuńGrzebanie po szafkach po ciemaku, to dopiero przygoda. A nie jakieś oświetlenia się robi - MIĘCZAKI!
OdpowiedzUsuńTakie listewki ledowe są super sprawą, bo świetnie komponują się z wystrojem wnętrz, zwłaszcza wieczorkiem. Ja sobie założyłem oświetlenie z regulowanym natężeniem światła, dzięki czemu może ono też robić za solidne źródło światła po podkręceniu gałek.
OdpowiedzUsuńNie da się ukryć, że wygląda to świetnie i na dodatek jest bardzo praktyczne. Wydaje mi się, że warto zrobić coś takiego w domu, muszę się tym zainteresować, zdecydowanie zrobiłbym prezent żonie :)
OdpowiedzUsuńJestem niesamowicie zachwycony tą pracą, moim zdaniem sprawdzi się bezdyskusyjnie w każdym domu. Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej artykułów!
OdpowiedzUsuńCiekawa sprawa z takimi listwami, głownie wtedy kiedy zasilane są jeszcze z paneli, albo wiatraka - nie dość, że nic nie kosztuje to efektownie wygląda
OdpowiedzUsuńfajny wpis
OdpowiedzUsuńciekawe...
OdpowiedzUsuńTakie półki doskonale prezentują szkło, dlatego fajnie sprawdzają się w kuchni.
OdpowiedzUsuńJa myślę, że w kwestii różnego rodzaju oświetlenia warto zgłosić się do https://www.interblue.pl/oswietlenie/ Jest to strona, która posiada wszystkie odpowiedniego produkty do tego, aby stworzyć coś ciekawego i interesującego. Musicie sobie zerknąć.
OdpowiedzUsuńŚwietny efekt prac! Na pewno przyda mi się ten instruktaż, bo planuję nieco odświeżyć wygląd mebli i planowałem dodać do nich oświetlenie LED. Aktualnie takie prace nie są wcale skomplikowane, zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest wiele elementów i sprzętów elektronicznych.
OdpowiedzUsuńPrawdą jest, że wiele szafek posiada już w zestawie takie elementy oświetleniowe. Zdarza się zazwyczaj, że są one słabej jakości i nie świecą jak powinny bądź też bardzo szybko ulegają uszkodzeniu. Wtedy lepiej zakupić czy wykonać samodzielnie takie oświetlenie. Sterowniki będą na pewno wykonane na bazie płytki PCB o których więcej na https://tspcb.pl/blog/technologia/obwod-drukowany-pcb-ang-printed-circuit-board-co-to-jest-i-jakie-ma-zastosowanie-w-elektronice można sprawdzić.
OdpowiedzUsuń