Przeskakujemy literkę R, żeby pokazać wam jak podłączyć miernik, aby zmierzyć napięcie (U) oraz natężenie prądu (I).
To co nam będzie przede wszystkim potrzebne, to miernik uniwersalny (zwany inaczej multimetrem).
Pomiar napiecia
Aby zmierzyć napięcie, ustawiamy pokrętło na mierniku tak, by wskazywało symbol V (od Wolt - jednostki napięcia elektrycznego).
Przedział musi być ustawiony zawsze na wartość wyższą, niż ta, której spodziewamy się w obwodzie.
Przykład:
Jeżeli mierzymy napięcie sieci ~230V, pokrętło miernika ustawiamy w pozycji V~ na 750.
Jeżeli mierzymy napięcie w obwodzie prądu stałego 12V, ustawiamy pokrętło na V῁ 20.
Jeżeli nie wiemy jakiego napięcia możemy się spodziewać, ustawmy wartość najwyższą.
Niektóre mierniki mają automatyczne wykrywanie zakresu (jak na zdjęciu powyżej) oraz rodzaju napięcia (stałe, przemienne). Na innych (zdjęcie poniżej) należy ustawić je ręcznie wg podanych wyżej wskazówek.
Podłączenie miernika przy mierzeniu napięcia
Woltomierz należy wpiąć równolegle do obwodu.
Pomiar natężenia
Przy pomiarze natężenia prądu również ustawiamy odpowiedni zakres, pamiętając aby ustawić większy, niż przewidywany prąd płynący w obwodzie. Ustawienie zbyt niskiej wartości spowoduje uszkodzenie bezpiecznika. Multimetr ustawiamy jak na zdjęciu poniżej.
Podłączenie miernika przy mierzeniu natężenia prądu
Amperomierz należy wpiąć do obwodu szeregowo. Jak widać na poniższym zdjęciu, kable są inaczej wpięte w multimetr, niż w przypadku pomiaru napięcia.
Tyle na dziś.
Mam nadzieję, ze pomogłem. W razie pytań - piszcie w komentarzach!
"Ustawienie zbyt niskiej wartości spowoduje uszkodzenie bezpiecznika" To zdanie jest nieprawdą! Bezpiecznik nie może się uszkodzić, ponieważ nie płynie prąd. Ba, nawet go nie ma na pinach do mierzenia napięcia. Bezpieczniki są tylko na pinach w których mierzymy prąd.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Marek!
Tak, zgadza się. Nasz błąd. Miało być odnośnie amperomierza .Wpis został poprawiony. Dziękujemy za czujność.
UsuńDla osób, które mają pierwszy raz styczność z urządzeniami do pomiarów ten artykuł będzie pomocny.
OdpowiedzUsuńNie ma to jak sztuczny komentarz, byleby page rank się zgazdał? Słabe SEO...
UsuńKto bogatemu zabroni się dzielić? Niech komentuje każdy kto żywy, bo umarli nie potrzebują.
UsuńSam polecam zainwestować w lepszy miernik, choć z tych podstawowych mam już 3. Ostatni już bardzo długi okres czasu, a te początkowe zaniemogły po licznych testach układów.
OdpowiedzUsuńU mnie taki miernik kiedyś bardzo się przydał, kiedy podczas awarii prądu się okazało, że napięcie w gniazdkach jest zbyt małe.
OdpowiedzUsuńPolecam serdecznie http://www.dobrelupy.pl/lupa-labo-clip-mod-164640,p197.html przydatna do grzebania przy elektronice,lutowaniu itp.Mój dziadek używa i jest bardzo zadowolony.
OdpowiedzUsuńOdpowiednie napięcie jest niezbędne do skomplikowanych rozwiązań związanych z elektroniką. Miernik przydaje się zarówno w każdym domu, jak i firmie.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis. Od jakiegoś czasu interesuję się elektroniką i wpis na pewno mi się przyda. Dużo konkretnej wiedzy!
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńSkoro już mowa o różnych podłączeniach to jesteście może mi w stanie doradzić, jakie naświetlacze wybrać i na jakiej stronie je zamówić? Przeglądałam ofertę dostępną tutaj https://www.interblue.pl/ i myślę, że może być to idealne oraz dobre rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuńW sumie jeśli chodzi o moją wiedzę to ja niestety za bardzo się na tych kwestiach nie znam. Jednak bardzo fajny artykuł czytałem https://poprostuenergia.pl/kolektory-sloneczne-czy-panele-fotowoltaiczne-roznice/ gdzie już zdaję sobie sprawę z tego czym są kolektory słoneczne i czym faktycznie są panele fotowoltaiczne.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńNiestety ja nigdy z takimi rzeczami nie miałam do czynienia i muszę przyznać, że jest to dla mnie obca kwestia. Najbardziej jednak cieszę się z posiadania instalacji fotowoltaicznej. Jak również czytałam na stronie https://budowadomu24.pl/jak-rozbudowac-instalacje-fotowoltaiczna/ to jest możliwość rozbudowania takiej instalacji fotowoltaicznej.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie to zostało opisane.
OdpowiedzUsuńJa jeszcze myślę, że warto dodać, iż posiadanie samej instalacji fotowoltaicznej to jest cała garść korzyści. Fajnie to opisano w http://www.buduj.net/korzysci-z-zainstalowania-fotowoltaiki i ja oczywiście się z tą kwestią zgadzam.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńAkurat ja się takimi rzeczami nie zajmuję, ale muszę przyznać, że na pewno bez prądu nie wyobrażam sobie życia. Bardzo fajnie, że mogłem skorzystać z oferty https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ i teraz po prostu płacę o wiele mniej za energię elektryczną.
OdpowiedzUsuńJa również tym bardziej na tym się nie znam, ale muszę powiedzieć, że ostatnio najbardziej zaczęłam interesować się fotowoltaiką. Dlatego jak tylko przeczytałam wpis https://tojadom.pl/ile-czasu-zajmuje-montaz-paneli-fotowoltaicznych/ to już teraz dokładnie wiem ile czasu będzie montowana taka instalacja.
OdpowiedzUsuńPrzy pomiarze natężenia prądu również ustawiamy odpowiedni zakres, pamiętając aby ustawić większy, niż przewidywany prąd płynący w obwodzie. Ustawienie zbyt niskiej wartości spowoduje uszkodzenie bezpiecznika.
OdpowiedzUsuńW sumie ja staram się samodzielnie nie dotykać napraw związanych z elektryką gdyż jestem świadoma zagrożeń z tego wynikających. W takich sytuacjach na pewno warto jest skontaktować się z elektrykiem http://elektryk-wroclaw.pl/ który się przecież na tym doskonale zna.
OdpowiedzUsuńRozmawiając o elektronice chciałbym na pewno wspomnieć o budowie różnego rodzaju urządzeń i konkretnie o płytkach drukowanych. Na https://tspcb.pl/blog/technologia/obwod-drukowany-pcb-ang-printed-circuit-board-co-to-jest-i-jakie-ma-zastosowanie-w-elektronice znalazłem artykuł mówiący czym dokładnie takie płytki są, jakie wyróżniamy ich rodzaje i gdzie możne je znaleźć w elektronice. Kto chociaż raz rozmontował urządzenie elektroniczne ten na pewno wie jak taka płytka wygląda prawda?
OdpowiedzUsuńAwaria elektryczna może przydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego ważne jest, aby mieć kontakt do zaufanego elektryka. Szybka reakcja i fachowa pomoc mogą zapobiec poważniejszym uszkodzeniom instalacji oraz sprzętu elektrycznego. Profesjonalne usługi obejmują nie tylko naprawy, ale także diagnozę problemów i doradztwo w zakresie modernizacji. Dzięki temu można cieszyć się bezawaryjnym działaniem instalacji przez długi czas. Więcej informacji dostępnych jest tutaj: https://wzu-energpol.pl/.
OdpowiedzUsuńUsługi elektryczne, szczególnie te związane z pomiarami i testami bezpieczeństwa instalacji, wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także nowoczesnego sprzętu. Firma przedstawiona na stronie https://pomiary-szczecin.pl/ informuje o swojej ofercie, która obejmuje kompleksową diagnostykę oraz ocenę stanu technicznego systemów elektrycznych. Pomiary te są niezbędne do wykrywania potencjalnych nieprawidłowości, które mogą prowadzić do awarii lub nawet zagrożeń dla użytkowników. Dlatego też, wybierając firmę do realizacji takich usług, ważne jest, aby sprawdzić jej referencje oraz doświadczenie w prowadzeniu zaawansowanych badań elektrycznych.
OdpowiedzUsuńJeżeli mowa tutaj o tego typu produktach to na pewno polecam https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-z-nadrukiem/ z tego co widzę sporo osób interesuje się nie tylko elektroniką, ale także remontami dlatego myslę, że taka brandowa taśma z nadrukiem to bardzo fajny wybór szczególnie, że moim skromnym zdaniem cena idzie tutaj w parze z jakościa. Kilka zamówień już tutaj robiliśmy i jesteśmy bardzo zadowoleni. Szczegóły dostępne są na ich stronie internetowej.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe wskazówki, na pewno weźmiemy je pod uwagę
OdpowiedzUsuń