11 października 2013

S - zasilacz symetryczny

Czym jest zasilacz symetryczny?

Czasem zachodzi potrzeba zbudowania zasilacza o znacznej wydajności prądowej, który wykazuje odporność na silne przeciążenia impulsowe. Takie urządzenia potrzebne są często przy budowie wzmacniaczy audio, gdzie dzięki dość niskiemu napięciu zasilania można uzyskać znaczną moc.

Taki zasilacz daje nam dwa, tej samej wartości (symetryczne) napięcia względem wspólnej masy (GND) - jedno dodatnie, drugie ujemne. Dzięki temu maksymalne napięcie jakie można uzyskać jest równe sumie wartości bezwzględnej obu symetrycznych napięć.

Do budowy takiego zasilacza potrzeba specjalnego transformatora (z dwoma symetrycznymi uzwojeniami wtórnymi), prostownika pełnookresowego oraz kondensatorów filtrujących o znacznych pojemnościach.

Przykładem może być: 

transformator | podstawy elektroniki | abc elektroniki
Transformator TTS 150/Z 230/2X24V
lub transformator INDEL TST 200/016-2x28V

Jako prostownik z kondensatorami filtrującymi można użyć zestaw NE069/ NE069A.


Podłączamy transformator

Z transformatora wystaje sześć kabli. Zazwyczaj wyprowadzenia uzwojenia wtórnego i pierwotnego (w przypadku transformatorów toroidalnych) są w dwóch przeciwległych grupach.
Dwa kable to uzwojenie pierwotne, do którego podłączamy 230V napięcia zmiennego z sieci. Cztery kable pozostałe to uzwojenie wtórne, te podłączamy pod prostownik, np. NE069.

Należy pamiętać o bezpieczeństwie i wszystko najpierw odłączyć od sieci elektrycznej!!!

Uzwojenia wtórne mają zazwyczaj po dwa kable w różnych kolorach. W niektórych przypadkach na jednym z wyprowadzeń z każdego koloru jest opaska, oznaczająca początek danego uzwojenia (bo każde uzwojenie ma swój początek i koniec :). Aby podłączyć prawidłowo transformator należy zidentyfikować początek i koniec każdego uzwojenia wtórnego.

Podłączamy początek pierwszego uzwojenia, potem koniec pierwszego, który najczęściej należy połączyć z początkiem drugiego uzwojenia (w zestawie NE069 to połączenie zostalo wykonane na płytce) i wreszcie koniec uzwojenia drugiego. Kolejność, które uzwojenie jest pierwsze, a które drugie nie ma znaczenia.

Schematy:

transformator toroidalny schemat podłączenia



5 komentarzy:

  1. Witam,przejrzałem twój blog i muszę powiedzieć że jest całkiem ciekawy :D
    Zapraszam do obejrzenia mojego ;)
    http://elektromaniak22.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem ciekaw, ile pracy potrzeba, żeby samemu skonstruować coś takiego. Moim zdaniem majstersztyk, świetna rzecz. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Przyznaję, że masz genialną wiedze o elektronice, uwielbiam śledzić Twój blog. Od jakiegoś czasu szukałem konkretnych informacji o zasilaczu symetrycznym i dopiero dzięki twojemu wpisowi wszystko stało się dla mnie jasne. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  4. Wracam co jakiś czas na Twojego bloga, jak potrzebuję jakiejś porady technicznej. Tym razem interesowały mnie zasilacze antenowe i jak zwykle jestem pod wrażeniem jak dokładnie wszystko o tych zasilaczach potrafisz napisać. Super, dziękuję! :)

    OdpowiedzUsuń